Towarzystwo Oświatowe EDUKACJA jest organizacją pożytku publicznego KRS 0000141749

Schülerprojekt - Baden-Württemberg - Woiwodschaft Lodzkie

Email Drukuj PDF

Projekt „Schülerprojekt Baden Württemberg Woiwodschaft Lodzkie“ był realizowany w roku szkolnym 2018/19 od grudnia 2018 do maja 2019 zakończony wydarzeniami lokalnymi eTwinning we wrześniu oraz w listopadzie 2019. Inicjatorem współpracy międzynarodowej w Schülerprojekt był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu Landu Badania – Wirtembergia. Projekt skierowany był do uczniów szkół z Polski w woj. łódzkim i z Niemiec z regionu Badenii Wiretmbergii, ponieważ te dwa regiony łączy partnerstwo. Celem współpracy eTwinning było rozwijanie kompetencji językowych uczestników projektu uczących się w szkole języka niemieckiego oraz poznanie możliwości współdziałania partnerów ze szkół Landu Badenii Wirtembergii oraz woj. Łódzkiego za pośrednictwem platformy internetowej programu eTwinning. Tematy wiodące projektu zostały zaczerpnięte z międzynarodowego konkursu eTwinning im 66. Europäischen Wettbewerb. Do projektu włączyli się uczniowkie klas VII SP T.O. “Edukacja” pod kierunkiem koordynatora projektu Anety Formańskiej - nauczycielki języka niemieckiego w naszej szkole. Projekt umożliwiał partnerom włączenie się do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi i Ministerstwo kultury w Badenii. 3 zwycięskie szkoły odwiedziły Niemcy w Stuttgarcie. Dzięki zaangażowaniu we współpracę projektową uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem znaleźli się w gronie LAUREATÓW niemieckojęzycznego konkursu realizowanego na platformie eTwinning. Jury doceniło wkład pracy uczniów i nauczyciela w realizację zadań w projekcie na europejskiej platformie eTwinning.

Od grudnia 2018 do końca kwietnia na przygotowanej specjalnie na potrzeby projektu platformie TwinSpace uczniowie wraz z nauczycielami – szkolnymi koordynatorami projektu zamieszczali, zgodnie z wypracowanym wspólnie planem działań, efekty współpracy zespołów uczniowskich, które ukazywały w nowym świetle Łódź oraz Stuttgart – miasta od wielu lat związane międzynarodową współpracą regionów partnerskich. Działania projektowe były związane tematycznie ze sztuką, historią oraz nauką. Głównym celem projektu było rozwijanie kompetencji kluczowych partnerów uczestniczących w projekcie poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii ICT oraz komunikację w języku niemieckim. Efektami projektu są: wymiana wiedzy historycznej, doświadczeń i udoskonalenie umiejętności językowych.

Podczas realizacji projektu powstały prezentacje multimedialne, fotografie oraz filmy i nagrania wypowiedzi uczestników, które udostępniono partnerom. Stworzono wiele wspólnie opracowanych książeczek elektronicznych z opisami fotografii murali namalowanych przez artystów z Łodzi i ze Stuttgartu. Powstały prezentacje opisujące zabytki architektoniczne Łodzi nawiązujące historycznie do niemieckich śladów w naszym mieście oraz opisy ukazujące dorobek słynnych naukowców i ich wynalazki. Ciekawym elementem regionalnym, który został włączony do naszego projektu była Gra Miejska p.n.: „O niemieckich śladach w Łodzi” zainicjowana dzięki współpracy naszej szkoły z ŁCDNiKP w Łodzi, do której zostali zaproszeni uczniowie ze szkół woj. łódzkiego. Wydarzenie to pozwoliło na zgłębianie historii naszego miasta oraz integrację uczestników. Komunikacja partnerska w projekcie odbywała się m.in. dzięki spotkaniom uczniów i nauczycieli on-line podczas videokonferencji. Nauczyciele byli wspierani dzięki webinariom szkoleniowym dla nauczycieli prowadzonym w j. niemieckim i kursom komputerowym organizowanym przez Ambasadorów i Trenerów programu eTwinning. Materiały edukacyjne w postaci quizów i ankiet elektronicznych dla wszystkich uczestników pozwoliły na opracowanie ewaluacji i podsumowanie zdobytej wiedzy w projekcie, a w efekcie końcowym zdobyć nagrodę – udział w spotkaniach warsztatowych eTwinning w Stuttgarcie dla uczniów i nauczyciela uczestniczących aktywnie w polsko – niemieckim projekcie eTwinning.

W dniach od 3.06 do 6.06.2019 roku zwycięzcy wzięli udział w polsko-niemieckich warsztatach eTwinningowych w Stuttgarcie.

Wyjazd do Stuttgartu

W dniach 03-06 czerwca 2019 r. grupa uczniów klas siódmych, wraz z nauczycielką języka niemieckiego, panią Anetą Formańską, uczestniczyła w wyjeździe do Stuttgartu. Wyjazd ten był nagrodą w konkursie organizowanym w ramach wojewódzkiego projektu e-Twinning „Schülerprojekt Baden Württemberg Woiwodschaft Lodzkie”.

Cztery dni pobytu minęły bardzo intensywnie.

Pierwszego dnia uczniowie brali udział w warsztatach zorganizowanych przez moderatorów eTwinning. W grupach wykonywali liczne zadania, współpracując z rówieśnikami z Niemiec i szlifując przy tym swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego.

Po południu odwiedziliśmy ogród zoologiczny w Stuttgarcie. Jest to XIX wieczny zespół królewski ogrodowo - pałacowy „Wilhelma”. Wieczorem, po kolacji, zwiedziliśmy wieżę telewizyjną, skąd z wysokości ponad 200 metrów mogliśmy podziwiać piękne widoki Stuttgartu i okolic.

Drugi dzień, to warsztaty w Centrum Informacji Europejskiej, „European House”. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli makiety symbolizujące jedność, ale i różnorodność Europy. Tego dnia także pracowali w grupach, nawiązując przy tym nowe przyjaźnie.

Następnie wspólnie udaliśmy się do Muzeum Mercedesa, w którym poznaliśmy historię tej marki samochodów i podziwialiśmy liczne zabytkowe i współczesne pojazdy. Po południu odbył się spacer po centrum i starym mieście, gdzie był czas na zakupienie pamiątek.

Wyjazd ten, choć krótki, dał uczniom możliwość poznania kultury, geografii i języka naszych sąsiadów. Uczniowie sami mogli się przekonać, jak istotna dla komunikacji jest znajomość języków obcych. Mamy nadzieję, że te kilka dni spędzonych w Stuttgarcie na długo pozostanie w naszej pamięci.

koordynator projektu Aneta Formańska

 
Szkoły Społeczne im. Księcia Józefa Poniatowskiego
Towarzystwo Oświatowe "Edukacja"
ul. Inżynierska 2/4
93-569 Łódź
e-mail: biuro@to.edu.pl
tel.:       0-42-636-81-53
KONTO: Towarzystwo Oświatowe "Edukacja" BGŻ SA o/Łódź
24 2030 0045 1110 0000 0020 8320