Towarzystwo Oświatowe EDUKACJA jest organizacją pożytku publicznego KRS 0000141749

Odyseja Umysłu

Email Drukuj PDF
Spis treści
Odyseja Umysłu
Galeria
Wszystkie strony

Odyseja Umysłu jest przyjaznym programem realizowanym w ramach międzynarodowego konkursu. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Głównym założeniem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy człowiek. Dzieci uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.
Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Jako trenerzy – wspieramy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów!
Nasza przygoda z Odyseją Umysłu trwa już 6 lat. Mamy za sobą sukces związany z uczestniczeniem w Finałach  Światowych. W tym roku obie drużyny wybrały trudny projekt "W pracowni Leonarda da Vinci”. Przy kreatywnych działaniach spędziliśmy około ośmiuset godzin, co daje łącznie 34 pełne doby. Każdy Odyseusz, który uczestniczy w projekcie doskonale wie, ile pracy trzeba włożyć w proces twórczy, by powstało końcowe dzieło.
Stworzone zostały dwie wspaniałe pracownie- rodem z renesansu, a także wiele dzieł, których nie powstydziłby się sam Mistrz Leonardo. "Ostatnia wieczerza" była zbiorem kolorów oraz zapachów świata, ponieważ obraz stworzony został z samych przypraw. Obraz "Muzyk" wyklejony został z mikroskopijnych kawałeczków gazet. Był również prototyp samolotu (stworzony z wikliny oraz…sztucznego flaka) oraz łodzi z napędem kołowym (zbudowanej z maleńkich modułów origami). Człowiek witruwiański nagle pojawiał się- gdy obraz posypany został opiłkami żelaza. Piec, w którym Mistrz Leonardo palił nieudane prace- okazał się być hologramem, a zwykle wyglądające pudełko- prototypem pralki automatycznej. Nie brakło również prototypu szczoteczki do zębów oraz dźwigu. Dzieła spotkały się z dużym uznaniem sędziów.
Pomysły i projekty powstały w głowach Odyseuszy. Mogły być zrealizowane dzięki kreatywności, ale i odpowiedzialności za drużynę, koncentracji uwagi, krytycznemu myśleniu i poświęceniu projektowi ośmiuset godzin pracy.
W tym roku obie drużyny pokazały bardzo wysoki poziom. Należy tu nadmienić, iż zmierzyliśmy się z największą konkurencją, jaka została zarejestrowana na przestrzeni trzydziestu lat trwania konkursu! Starsza drużyna zdobyła wysokie - piąte miejsce. Młodsza – wywalczyła trzecią lokatę, co dało możliwość reprezentowania Naszej Szkoły na Finale Europejskim konkursu. W połowie kwietnia wyjechaliśmy do Sankt Petersburga.
Odyseusze zajęli II MIEJSCE W EUROPIE.
Jesteśmy dumni z NASZYCH drużyn, które pokazały, że praca, współpraca i odpowiedzialność może doprowadzić do sukcesu.
Bardzo dziękujemy i gratulujemy drużynie II grupy wiekowej: Marii Rajchert, Kindze Chudzik, Antoninie Ostrowskiej, Krzysztofowi Skorupie, Błażejowi Wodyńskiemu, Jakubowi Marciniakowi, Franciszkowi Samkowi oraz drużynie I grupy wiekowej: Zofii Karczemskiej, Klaudii Jacak, Karolinie Smieli, Patrycji Głogowskiej, Maksymilianowi Kubikowi, Aleksandrowi Kłeczkowi, Mateuszowi Bilandowi.
Dziękujemy również za pomoc zaangażowanym rodzicom.

Trenerki: Lidia Orzechowska, Anna Głogowska

Odyseja 2017/2018

Uczniowie Szkoły Podstawowej Towarzystwa Oświatowego "Edukacja" odnieśli zwycięstwo w ogólnopolskim finale Międzynarodowego Konkursu Kreatywności "Odyseja Umysłu” i uzyskali możliwość reprezentowania naszego miasta i kraju podczas światowego finału Konkursu w Stanach Zjednoczonych.

W dniach 1-2 kwietnia 2017r. podczas finału w Gdyni siedmioosobowa drużyna składająca się z uczniów klas VI uzyskała tytuł Mistrzów Polski dzięki rozwiązaniu trudnego problemu technicznego, jakim było stworzenie konstrukcji z drewna balsa. Wymagało to wielu godzin nauki i pracy oraz udziału w wykładach w zakresie budownictwa. Wspólnie spędzili około 500 godzin. Trud się opłacał. Uczniowie wraz z trenerami stworzyli przedstawienie, które zadziwia ze względu na zastosowanie zmian kolorów, w czym pomogło zdobycie wiedzy z chemii, mimo że tego przedmiotu nie ma w szkole podstawowej! Uczniowie stworzyli też konstrukcję z drewna balsa, która ważąc zaledwie 14,5 g uniosła ciężar 251 kg! Był to najlepszy wynik w całej Polsce, co sprawiło, że uczniowie szkoły podstawowej pokonali licealistów i studentów. Chętnie zaprezentujemy drużynę i jej realizację projektu również łodzianom.

Finały Światowe Odysei Umysłu - Michigan USA

Już wkrótce aż 30 polskich drużyn zawita w kampusie Michigan State University, by przeżyć niezapomnianą przygodę... Na Finałach Światowych spotkają tysiące kreatywnych przyjaciół z całego świata m.in. z Chin, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Japonii, Kanady, Korei, Meksyku, Niemiec, Rosji, Singapuru, Słowacji, Szwajcarii, Togo i Stanów Zjednoczonych. Niektórzy zdobędą tytuł Mistrzów Świata, ale prawdziwym Zwycięzcą może już teraz czuć się każdy z Finalistów.

Reprezentację naszego kraju w tym roku tworzą:

"Tajne jest fajne”:

 • Ekologiczna Szkoła Społeczna z Rumi,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 z Olsztyna
 • Laboratorium Twórczości Pryzmat z Gdańska
 • Gimnazjum w Lublinie
 • Zespół Szkół nr 55 z Warszawy
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Sosnowca


„Robota dla Dziwno-bota”

 • Niepubliczna Szkoła i Przedszkole ZOO ze Środy Wielkopolskiej
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa SOKRATES z Gdańska
 • Ośrodek Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska
 • Laboratorium Twórczości Pryzmat z Gdańska
 • Ośrodek Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska


„Od czasu do czasu Omer”

 • Szkoła Podstawowa nr 11 z Poznania
 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Lędzin
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16 z Wrocławia
 • Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 z Gdańska
 • Zespół Szkół Społecznych z Kłodzka
 • Stowarzyszenie Iskierki Wyobraźni z Warszawy
 • II Liceum Ogólnokształcące z Gdańska
 • Stowarzyszenie KREOTEAM z Poznania
 • Gimnazjum nr 1 z Nysy, drużyna B


„Postaw na zestaw”

 • Szkoła Podstawowa w Pogórzu
 • Towarzystwo Oświatowe Edukacja z Łodzi
 • Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Chorzowa
 • Liceum Ogólnokształcące nr X z Wrocławia


„Bohater bardzo super… cdn.”

 • Szkoła GEDANENSIS z Gdańska
 • Stowarzyszenie Edukacyjne z Gorzowa Wielkopolskiego
 • Publiczne Gimnazjum nr 1 z Bogatyni
 • Gimnazjum w Wasilkowie
 • Szkoła GEDANENSIS z Gdańska
 • V Liceum Ogólnokształcące z Gdańsk

Finały Światowe to PRZYGODA, wydarzenie z niczym nieporównywalne… dlatego warto nacieszyć się każdą ich chwilą! Tyle jest do zrobienia i przeżycia: zainspirować się innymi podczas prezentacji konkursowych, pokazać się z najlepszej strony podczas swojego występu, poznać bliżej pozostałych finalistów z Polski, zaprzyjaźnić się z amerykańskimi Drużynami Kumpelskimi, wymienić pinsy, maile i adresy, bawić się i uczyć na Festiwalu Kreatywności i na prezentacjach NASA, spotkać na żywo Dr Sama Micklusa – twórcę Odysei Umysłu... No i koniecznie uściskać Omera! Przed polską ekipą niezapomniane chwile

Poznaliśmy swoją drużynę kumpelską, a także wiele innych drużyn z całego świata. Staraliśmy się przekazać im jak najwięcej wiadomości dotyczących Wystawy EXPO 2022 Łódź Polska. Promowaliśmy Łódź na arenie międzynarodowej. Efektem tych działań są między innymi zdjęcia z naszymi nowymi kolegami i stworzony przez nas napis EXPO.

Nasza wspaniała drużyna ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Oświatowego "Edukacja” była bezkonkurencyjna w Europie. Finały Światowe zakończyliśmy ogromnym sukcesem, zajmując 13 miejsce na Świecie. Na Finałach Światowych gościliśmy po raz pierwszy, było to też nasze pierwsze podejście do zmagań z konstrukcją z drewna balsa. Rozmawialiśmy z trenerami z USA oraz z Chin i Japonii. Gratulowali nam zarówno stworzonej przez młodzież konstrukcji, jak i tak wysokiego miejsca. Byli również pod wrażeniem przedstawienia, za które otrzymaliśmy najwyższe noty.

promuje dzkie pl

9
expo 
Szkoły Społeczne im. Księcia Józefa Poniatowskiego
Towarzystwo Oświatowe "Edukacja"
ul. Inżynierska 2/4
93-569 Łódź
e-mail: biuro@to.edu.pl
tel.:       0-42-636-81-53
KONTO: Towarzystwo Oświatowe "Edukacja" BGŻ SA o/Łódź
24 2030 0045 1110 0000 0020 8320